2021-11-22 Lekturowe wariacje na lekcjach języka polskiego w SP8

Lekcje języka polskiego nie muszą wiać nudą!
Przekonali się o tym uczniowie klas 7a oraz 7b, którzy zmierzyli się z tekstami obowiązkowymi w wyjątkowy sposób.
       22 października 2021 r. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w niecodziennym widowisku - ubrani na czarno i w towarzystwie jednoznacznie kojarzących się rekwizytów dokonali odczytania utworu pt. „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza z podziałem na role. Kadzidła, świece, zasuszone liście i zioła podkreślały aurę tajemniczości i grozy sytuacji przedstawionej w dramacie romantycznym. Warto dodać o obowiązku skosztowania gorczycy, bowiem: „Kto nie doznał goryczy ni razu, Ten nie dozna słodyczy w niebie”. Dzięki zastosowaniu niniejszej metody uczniowie na długo zapamiętają treść dzieła wybitnego twórcy doby romantyzmu.
      Z kolei ich koledzy i koleżanki z klasy 7b w listopadowe przedpołudnie poczuli nastrój obrzędu dziadów, biorąc udział w czytaniu performatywnym Mickiewiczowskiego dramatu. Czarne stroje i płomyki świec sprawiły, że zawarte w tekście prawdy moralne wybrzmiewały z niezwykłą siłą. Po zakończeniu akcji uczniowie podzielili się towarzyszącymi im emocjami. Wszyscy zgodnie przyznali, że taki sposób poznawania lektur obowiązkowych daje możliwość lepszego zrozumienia tekstu i zachęca do sięgnięcia po kolejne utwory wieszcza.